Normal
0
21
false
false
false
MicrosoftInternetExplorer4
st1\:*{behavior:url(#ieooui) }
/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}
W piątek zostaną otwarte Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Ceremonia otwarcia to przede wszystkim emocje wizualne, na zmagania sportowców będzie trzeba poczekać do soboty. Oby tylko sportowe, bo w historii niejednokrotnie byliśmy już świadkami olimpijskich oszustw.
Czego to ludzie nie zrobią dla medali. Wszyscy jeszcze żyjemy sprawą Frederica Lorza. Maratończyk miał wygrać swój wyścig, po czym okazało się, że 17 mil przejechał wraz z trenerem samochodem, bo opadł z sił. Złoto przypadło więc drugiemu na mecie Hicksowi, który to z kolei został przyłapany na dopingu przy użyciu brandy i strychniny. I jak tu wierzyć czysto sportowej rywalizacji?
Czasem oszusta miały podtekst polityczny. W 1936 roku w trakcie Igrzysk w Berlinie Niemcy nie byli zainteresowani zwycięstwem na imprezie żadnego spoortowaca pochodzenia żydowskiego. Tym samym nie wystawili w swoich szeregach Bergmann, a w konkursie skoków wzwyż pań wystąpiła Dora Ratjen. Jak się później okazało był to mężczyzna. Dora jednak nie wygrała zawodów1) i skończyła rywalizację na 4 miejscu.
Czasem prawdy dowiadywaliśmy się dopiero po śmierci zawodnika. Tak byto ze srebrną medalistką biegu na 100 metrów z tych samych igrzysk. Po tym jak zmarła w 1980 roku w wyniku rany postrzałowej okazało się, że posiada zarówno męskie jak i damskie narządy płciowe. Medalu jednak jej pośmiertnie nie odebrano.
Zdarzają się sytuacje, gdy w zdobyciu medali pomagać ma technika. W Montrealu w 1976 roku ZSRR pomógł swojemu reprezentantowi w pięcioboju nowoczesnym, przygotowując dla niego specjalną szpadę szermierczą. Dzięki specjalnemu przyciskowi wysyłał on przycisk do sędziego, iż rywal został trafiony. Ciekawy wynalazek. ZSRR pomagał również swoim pływakom, wtłaczając do ich organizmu większą dawkę tlenu poprzez odbyt. Ze względu na fakt pokonywania zbyt dużych odległości do basenu, ów wynalazek nie pomógł jednak w zdobywaniu krążków. Powietrzna lewatywa wzięła w łeb.
Najbardziej popularnym sposobem na poprawę wyników jest jednak doping. Johnson w 1988 roku uzyskał fenomenalny wynik w konkursie biegaczy na 100 metrów, jednak badania wykazały że wspomagał się stanozoleoem.
Tym samym aby uniknąć kontroli zawodnicy stosują różne sztuczki. Dla przykładu, Thanou i Kenterisa podczas igrzysk w Atenach upozorowały wypadek motocyklowy! Teraz czekają na wyrok, grozi im do pięciu lat więzienia.
Po co trenować skoro można wyeliminować najgroźniejsze rywalki – z takiego założenia wyszedł mąż łyżwiarki Harding, który najął napastnika. Ten zaatakował jej największą rywalkę Kerrigan. Kontuzja okazała się jednak mało poważna. Kerrigan zdobyła srebro w Lillehammer, a Harding skończyła rywalizację na dopiero 8 miejscu.
W niedzielę na parkiecie zobaczymy polskich siatkarzy. Wypada mieć nadzieję, że nasi ograją Włochów bez stosowania żadnych sztuczek pozasportowych.
Kurs na Polskę wynosi 1.45, zaś za wygarną Włochó2) Bwin płaci 2.60.